OFFICE BEARERS

Office Head (NEKIB)






HIMANUJ SAHARIA
CHIEF EXECUTIVE OFFICER
North East Khadi & Industries Board

 

Legal Adviser :

1. Mr. Pradip Kalita
(Advocate, Guwahati High Court, Assam)

2. Mr. S. K. Pandey
(Advocate, Supreme Court, Delhi)


3. Mr. Narayan Dutta
(Advocate, Delhi High Court, Delhi)


4. Mr. Prabir Panja
(Advocate, Kolkata High Court, Kolkata)


5. Mr. Sanjay Thakur
(Advocate, Silchar District Court, Assam)


6. Mr. Saibal Kanti Biswas
Senior Advisor & (Advocate, Barasat Court Practice), Kolkata



Private secretary to E.D:

1. Mr. Y. L. Srivastava
(Ex- PS to CM,
Arunachal Pradesh )

2. Dr. Kalsang Thamo
Secretary (Special Duty) to E.D:
Delhi

3. Sri Dinesh Kumar Chouhan
New Delhi


4. Bapi Puja Panda
Puri, Odisha

5. Anil Kumar Mahapatra
Bhubaneswar-

6. Abijit Mandal
Kolkata

 

 

 



Vice Chairman


Secretary
1.Mr. Prabir Panja
Advocate (Kolkata High Court)
Vice Chairman
Kolkata (W.B)

2.Mr. Dilip Das
Vice Chairman
Kolkata (W.B)


3.Mr. Nima Sange (Ex-Minister)
Vice Chairman
Itanagar (Arunachal Pradesh)

4.Mr. Jayanta Patil
Vice Chairman
Mumbai, Maharashtra


5.Mr. Kailash Yadav
Vice Chairman
Ranchi – Jharkhand


6.Mr. Anil Kumar Mahapatra
Secretary
Bhubaneswar, (Odisha)


7.Mr. Madhusudan Puja Panda
Vice Chairman
Bhubaneshwar – Orissa


8.Mr. V.T. Keshava
Vice Chairman (Planning)
Bangalore – Karnataka


9.Mr. N. G. Srinivas
Vice Chairman (Commercial)
Bangalore – Karnataka


10.Mr. Y. L. srivastava
Vice Chairman
New Delhi


11.Mr. Saranjit Sigh Sondhi
Vice Chairman
Delhi- Ghaziabad (UP)


12.Mr. Venkateswara Rao
Vice Chairman
Hyderabad (Andhra Pradesh)


13.Mr. R. C. Agarwal
Vice Chairman
New Delhi


14.Mr. K. P. V. Subbaiah
Vice Chairman
Hyderabad – Andhra pradesh


15.Mr. Sunil Barku Chaudhuri
Vice Chairman
Pune - Maharashtra

16.Dr. N. Bijay Singh
Vice Chairman
Imphal - Manipur


1. Mr. P. M. Swami
Secretary (North East)
Delhi


3.Mr. Nilesh V. Satfale
Secretary
Maharashtra

4.Mr. Himanuj Saharia
Secretary
Guwahati-Assam

5.Mr. Pradip Kalita
Advocate ( Guwahati High Court)
Vice Chairman
Guwahati – Assam

6.Mr. DIpak Shukla
Secretary Marketing
Raipur, Chhattisgarh


7.Mr. Anil Kashwap
Secretary Planning
Raipur,
Raipur, Chhatisgarh


8.Mr. Jawed Khan
Secretary
Kolkata (W.B)


10.Mr. Nadeem Ahmed
Secretary
Kolkata (W.B)


11.Mr. Sutanu Chatterjee
Secretary
Kolkata (W.B)

12.Mr. Sanjib Kumar Panda
Secretary
Bhubaneswar (Odisha)

13.Dr. Kailash Thamo
Secretary
Delhi

14.Dr. K.C Garg
Secretary
Delhi

15.Mr. Nilesh V.Satfale
(Mumbai),
Maharashtra


16.Mr. Milli Nikte
Secretary
Arunachal Pradesh


 

LEGAL CELL
.

 

1. Mr. Narayan Dutta
Advocate, Delhi High Court)

2. Mr. Prabir Panja
(Advocate, Kolkata High Court)

3. Pradip Kalita
(Advocate, Guwahati High Court)

4. Mr. Tanmoy Chakraborty
(Advocate, Kolkata High Court)

5. Mr. S. K. Pandey
(Advocate, Supreme Court, Delhi)

6. Mr.Sanjoy Thakur
(Advocate, Silchar Court, Assam)


.

 

ACCOUNT CELL



1. Mr. Rejendra Singh
Tax and Consultant
Charted Accountant (Kolkata)

2. Mr. S.C Kishore
Tax and Consultant
Charted Accountant (Delhi)

3. Mr. B.P. Singh
Tax and Consultant
Charted Accountant (Kolkata)

4. SK. Kamaluddin
Tax and Consultant
Charted Accountant (Kolkata)

5. S.C Saha
(Advocate, Kolkata High Court)

 


REGISTERED OFFICE (KOLKATA)


 

STATE COMMITTEE (Odisha, Bhubaneswar)

Chairman State Committee (Orissa) Vacant

1. Vice Chairman
Mr. Madhusudan Puja Panda

2. Senior Advisor --------- Vacant

3. M D (IAS Retd.) --------- Vacant

4. Chartered Accountant
Mr. C.S. Roy
Samantaroy & Co.
DAS SAHI , BISINABAR,
Cuttack, Orissa- 753012

5. Legal Advisor --------- Vacant

6. Executive Member
Mrs. Puspa Lata Nayak
Rajabagicha, Tala Telenga Bazar
Cuttack, Orissa- 753009

7. Executive Member
Mr. Kamakshya Prasanna Nayak
Rajabagicha, Tala Telenga Bazar
Cuttack, Orissa- 753009

8. Executive Member
Mrs. Sanghamitra Nayak
Rajabagicha, Tala Telenga Bazar
Purighat,Cuttack, Orissa- 753009

9. Executive Member
Mr. Bapin Kumar Pradhan
DLB-A/84, Dera Chhakkdera
Talcher,Angul, Orissa- 759100

10. Executive Member
Mr. Ratnakar Jayasingh
C/O- Samantaray & Co.
P.O- Arunodaya Market
Cuttack, Orissa- 753012

11. Executive Member
Mrs. Basanti Satya Singh
C/O- Samantaray & Co.
P.O- Arunodaya Market
Cuttack, Orissa- 753012

12. Executive Member
Mr. Ranjan Kumar Das
Shankarpur, Dasasahi
P.O- Arunodaya Market
Cuttack, Orissa- 753012

13. Executive Member
Mrs. Susmita Das
Shankarpur, Dasasahi
P.O- Arunodaya Market
Cuttack, Orissa- 753012

14. Executive Member
Mr. Swagat Ranjan Das
AT / P.O – Bikrampur Khallikote,Ganjam, Orissa- 761029


15. Executive Member
Mr. Pravakar Tripathy
QV No-2RA-6/3. O.U.A.T Colony
Dist- Kandapara, Bubaneswar KhurdaOrissa- 751003

16. Executive Member
Mr. Aswini Kumar Jena
Aska Bada Kholi, Aska
Orissa- 761116

17. Executive Member
Mr. Omakanta Senapati
Plot No- 31, 8 K. Prasadbhimatangi Bhubaneswar, Orissa- 751002

18. Executive Member
Dr. Manaranjan Nayak Rajabagicha, Tala Telenga Bazar
Purighat, Orissa- 753009

19. Executive Member
Mr. Sanjib Kumar Panda
Plot No-20, Lewis Road,
Ravi Talkives Sqr. Bhubaneswar, Orissa-751002

20. Executive Member
Mrs. Geetanjali Acharya
Baidanasi, Cuttack
Orissa- 753014

21. Executive Member Mrs.Swayampragyan Kar
Sakti Nagar, link road Cuttack-753012

22. Executive Member
Mrs.Seema Mishra
Bidanasi, Cuttack-753014

23. Executive Member
Mr.Rajesh Acharya
CDA-Bidanasi Road, Bidanasi
Cuttack-753014


24. Executive Member Mr.Prasanta kumar Mishra
Plot no -56, Mahanadi Vihar
Cuttack-753004

25. Executive Member Mr.Ratikanta Panda
Plot no-1166,Mahanadi Vihar
Cuttack-753004




N.B. List of members will be enhanced time to time.

.  

STATE COMMITTEE (RAIPUR, CHATTISGARH)

.
1. Vice Chairman:
Dr. Jayant Gangrediwar,
Srushti Sankul VIP Road,
Dharampeth,
Nagpur -440010

2. Secretary: Mr. Nilesh Satfale
Chattisgarh Raipur

3. Marketing Division: DIpak Shukla
NH-53, Patwa
Dist-Mahasumand
Raipur-Chhattisgarh

4. Marketing Division: Anil Kashyap
NH-53, Patwa
Dist-Mahasumand
Raipur-Chhattisgarh

 


STATE COMMITTEE (ARUNACHAL PRADESH, ITANAGAR)


Chairman
Mr. Nima Tsering Khaima
Ex. M.L.A
Vill-Rupa, P.O+P.S- Rupa
Dist- West Kameng, Arunachal Pradesh

Vice Chairman
Mr. Y.L Srivastava
Ex. PS to C. M (AP)
32DDA, SFS Flat, HALIZIKHA
New Delhi-110016

Secretary
Mr. Milli Nikte
MOIB II, P.O- Itanagar,
Arunachal Pradesh


1. Advisor
Mr. Techi Kaso (M.L.A)
Vill- Bovum, P.O+P.S- Naharlagum
Dist- Rupampare,
Arunachal Pradesh-791110

2. Advisor
Mr. Kumsi Sidisow
M.L.A (Assembely-6)
Khrigonoburagavn,
Vill- Jemini, P.O- Dedza, P.S- Rupa

Dist – West Kemeng, Arunachal Pradesh


3. Advisor
Mr. Phurloa Tsering
M.L.A (Diarang, Assembely-4)
P.O+P.S- Diarang (West)
Dist- Kameng, Arunachal Pradesh

4. Executive Member
Mr. Datum Sora
Old MarketP.O- Nahalagun,
Itanagar,Arunachal Pradesh

5. Executive Member
Mr. Kabak Tacho
P.O-R.K.Misson.Hangar(AP)

6. Executive Member
Mr. Anok Wancsa
Ex. Minister P.O.R.K.Misson.Hangari(AP)

7. Executive Member
Mr.Nima Sange
Personal Secretary
P.O.Itanagar(AP)





N.B. List of members will be enhanced time to time.


STATE COMMITTEE (Assam - Guwahati )


1. Vice Chairman: Mr. Pradip Kalita
Advocate (Guahati High Court)
Baragaon (west)
PO+PS- Barchuk
Kamrup-Guwahati
Assam--33


2. Secretary Mark. Division: Mr. Himanuj Saharya
Ajanta path-Beltola
Survey, Guwahati-781028
H.No-12, Asmi Path

3. Executive Member: Mr. Swapen Kr. Roy
S/O- Late Sushil Roy
Vill- Shiberband
P.O- Thaligram
P.S- udharbend
Dist- Cachar, Assam
Pincode- 788031


4. Executive Member: Mr. Raju Ludh
S/O- Late Kanchi Ludh
P.O + Vill – Salgenga
P.S- udharbond
Dist- Cachar, Assam
Pin code- 788031


4. Executive Member: Mr. Siddha Roy
S/O- Late Sailendra Roy
Vill- Tilkal Par
P.O- Salgenga
Dist- Cachar, Assam
Pin code – 788031


6. Executive Member: Mr. Jayanta Dhar
W/O- Joydeep Dhar
Vill + P.O- Salgana
P.S- Udharbound
Dist- Cachar, Assam
PinCode- 788031


7. Executive Member: Mr. Barnali Chakraborty
W/O - Sri Balai Roy
Vill- Shilberbond
P.O- Thaligram
P.S- Udharbound
Dist- Cachar, Assam
PinCode- 788031


8. Executive Members: Rumpi Roy
W/O- Sri Badal Roy
Vill – Shilberbond
P.O- Thaligram
P.S- Udharbond
P.S- Udharbond

 


11. Executive Member: Runa Roy
D/O- Late Sushil Roy
Vill – Shiberbond
P.O- Thaligram
P.S- Udharbond
Dist- Cachar, Assam

12. Executive Member: Sri Amit Kumar Roy
S/O – Sri Hrobinda Kumar Roy
Vill – Shiberbend
P.O- Thaligram
P.S – udharbond
Dist- Cachar, Assam


13. Executive Member: Rinki Roy
W/O- Keshob Roy
P.O- Tarapur, Chandmari Road
Silchar- 3

14. Executive Member: Niva Roy
W/O- Kanai Roy
P.O- Silchar, Tarapur
Chandmari Road


15. Executive Member: Kanai Roy
S/O- Ranendra Roy
P.O- Tarapur
Chandmari Road Dist- Cachar, Assam
Silchar- 3


16. Executive Members: Gilitesh Das
S/O- Gitendra Lal Das
Vill + P.O- Salganga
Dist- Cachar, Assam
P.S- udharbond


17. Executive Member: Gilitesh Das
S/O- Gitendra Lal Das
Vill + P.O- Salganga
Dist- Cachar, Assam
Pin code- 788031


18. Executive Member: Balai Roy
Vill – Shiberbened
P.O- Thaligram
Dist- Cachar (Assam)
Pin code- 788031



N.B. List of members will be enhanced time to time.


STATE COMMITTEE (MAHARASHTRA, MUMBAI)

.